LIFCO240-240V Carbon Monoxide Alarm
5 Year Warranty
Description
LIFCO240 Carbon Monoxide Detector/Alarm
Toxic CO levels can occur suddenly or accumulate slowly over time.
This PSA Lifesaver CO alarm utilise technology that is equally effective under both conditions.
It is therefore important to protect your family and home with a carbon monoxide alarm.
The LIFESAVER LIFCO240 alarm is 240V mains powered, with a non-removable lithium rechargeable battery.
It can be interconnected to other LIFESAVER smoke alarms and heat alarms.
240V with sealed in rechargeable battery backup
Power, Low battery and Alarm LED indicators
Test/Reset Button
For Wall or Ceiling Mounting
5 Year Warranty
Interconnectable up to 24 PSA LIFESAVER Smoke, Heat, and CO Alarms
Provides 7 years of continuous operation
Approved to EN50291.1:2010
Loud 85dB at 3m sounder
This alarm meets the following response time: 50ppm: 60-90 min 100ppm: 10-40 min 300ppm: within 3 min
Manual
Power Supply
240V AC. Rechargeable Lithium Ion battery backup
Temperature Range
0 ̊C to 40 ̊C and -10 ̊C to +60 ̊C for storage or transport
Humidity Range
10%-95% relative humidity (RH)
Alarm Dimensions | Weight
145mm D x 40mm H / 0.22kg